Barcelona – památky, moře, bary a levné nákupy

DSC_0724

V Barceloně si přijde na své každý. Můžete obdivovat architektonické skvosty, válet se u moře, shopovat, pařit až do rána, nacpat si v proslulé tržnici pupek a ke všemu zdravě, užít si pouťových atrakcí a tak dál. Takže jsem do katalánské metropole vyrazila na dámskou jízdu se svojí osmnáctiletou dcerou v červnu a podělím se s vámi o poznatky, kde, co, jak a za kolik.

Jak se dostat do Barcelony a z letiště do hotelu

Letenky jsem koupila přes Pelikan.cz už někdy na jaře a jedna zpáteční vyšla na necelé 4 000 Kč. Před odletem jsem se modlila ke všem svatým, přestože jsem věřící, jenom když se mi to hodí.. No v letadle se mi to hodilo, poněvadž se mi pokaždé před očima promítá katastrofický film, jak se řítíme v hořícím trupu letounu do moře.. Modlení zabralo a tak jsme šťastně přistály na barcelonském hlavním letišti El Prat.
Přímo odtud jezdí vlaky, metro i aerobus. Potřebovaly jsme se nejdřív dopravit na přestupní stanici Passeig de Gràcia. Je to v centru a odtud se dá dostat víceméně všude, kam potřebujete. Nejlepší a nejlevnější varianta z letiště je vlak. My jsme si koupily 10 jízdenek (T-10), které jsou přenosné, platí 75 minut (metro, bus, vlak) a stojí 9,95 € . Jednotlivá jízdenka je za 2,15 €. Jely jsme tedy vlakem na stanici Passeig de Gràcia (každá za 1 €). Tam jsme přestoupily na metro, které je hned na stejném nádraží a dorazily jsme na stanici Mundet (zase každá za 1 €), kde jsme měly ubytování. Všechno bylo dobře značené, nezabloudily jsme a do hotelu z letiště jsme se dostaly zhruba do čtyřiceti minut.  Nazpátek jsme jely aerobusem ze stanice Passeig de Gràcia, protože vlaky zrovna stávkovaly. Aerobus stojí 6 € na osobu, ale zase se ještě můžete kochat výhledem z okýnka a hlavně jezdí denně každých 5 – 10 minut.

DSC_0692

 

Levné ubytování v Barceloně

Když někam jedu, zásadně rezervuji ubytování přes Booking.com, mám s tím dobré zkušenosti. Našla jsem pěkný a levný hotel Residencia Àgora, hned u metra Mundet a do centra jsme se dostaly do dvaceti minut. K moři do půl hodiny. Hotel se sice tváří jako ubytovna pro studenty, ale toho se nelekejte. Mladých batůžkářů i studentíčků tu je sice plno, ale zrovna tak jsou mezi hosty rodiny i důchodci. Pokoje jsou čisté, s vlastní koupelnou a dodržuje se tam noční klid, což rozhodně uvítáte, až únavou padnete do postele. Hned u hotelu je nádherný park, který stojí za vidění. Nás ubytování pro dvě osoby na čtyři noci vyšlo na 166  € i se snídaní, která je bohatá a formou švédských stolů.

DSC_0815

DSC_0818


Památky

Na skvostnou architekturu narazíte v Barceloně na každém kroku. Každopádně ale musíte vidět:

Nedokončený chrám La Sagrada Familia od geniálního secesního architekta Antoni Gaudího. Je hned u metra Sagrada Família. Když jsme ho viděly, údivem nám spadla brada. Tak trochu jsme si připadaly jako bychom se ocitly v Pánovi prstenů. Okamžitě jsme se staly fanynkami Gaudího a musely jsme vidět veškeré jeho stopy, které ve městě zanechal. Naštěstí je jich dost.

DSC_0599

Takže naše další kroky vedly do parku Güell, který navrhl (stanice metra Lesseps, od metra je cesta k parku značená a trvá zhruba deset minut). Zahrada je nádherná, rozlehlá a z vršku kopce uvidíte celé město jako na dlani. Vstup je zdarma.

DSC_0796

Pokud ale chcete vidět více z architektonických skvostů, např. proslulou Gaudího ještěrku, musíte zaplatit vstupné 8  € do uzavřené části parku. Rozhodně to stojí za to!

DSC_0766

Ví to téměř každý turista, takže když jsme si naivně myslely, že po zakoupení vstupenky se dostaneme hned dovnitř, byly jsme dost překvapeny, že to tak není. Buď jsme měly možnost čekat několik hodin nebo si koupit lístek na další den, což jsme udělaly. Další možností je zakoupit si vstupenku předem na internetu na určitou hodinu.

DSC_0737
DSC_0775

Na Gaudího jsme ještě narazily v centru – Casa Batlló a Casa Milá nemůžete přehlédnout. (na ulici Passeig de Gràcia mezi metrem Diagonal a Passeig de Gràcia).

DSC_0622

DSC_0574

Prošly jsme se po nejznámějším španělském bulváru La Rambla (u metra Liceu), kde na naše chuťové pohárky zaútočila tržnice Mercat de la Boqueria. Všude se kupily hory lesknoucího se ovoce a zeleniny, nadýchané pečivo, zmrzliny všech chutí, cukrovinky..

DSC_0642

DSC_0650

Nedaleko od La Rambla (metro Liceu) jsme zašly do gotické čtvrti Barri Gótic, kde je katedrála s dvanácti skrytými kaplemi a klášterem.

Pohodička u moře

Není nad to, nechat odpočinout unavené nohy i těla u moře. V Barceloně je skvělé to, že na pláž se dostanete pohodlně metrem (stanice Barceloneta). Tam vedly naše ušmajdané kroky každé odpoledne. Pláže se táhnou podél moře několik kilometrů a není třeba hledat tu nejlepší a nejkrásnější, protože všechny jsou stejné, pěkné, zdarma, obklopené bary a taky prodejci dek a všech možných hodně podezřelých drinků, které bych nedoporučovala.

DSC_0732

DSC_0734

Levné nákupy hadříků v Barceloně

Chtěly jsme si přivézt nějaký originální outfit a tak jsme obešly několik butiků, ale nevybraly jsme si nic. Ceny byly dost vysoké a žádné šatičky nás neoslovily natolik, abychom za ně vyplázly majlant. A tak jsme zase skončily v Primarku a v Zaře. Oba obchody byly perfektně zásobené, levné (hlavně Primark) a vzaly jsme je útokem s očima na vrch hlavy. Naleznete je v obrovském obchodním domě Diagonal Mar (metro El Maresme/Forum). Bonusem je, že jen pár kroků odtud je pláž. Přesně tak – s obrovskými nákupními taškami jsme pak skončily u moře, kde jsme chladily nejen žáhu (v tamním baru), ale i nohy (v moři). Jako není tohle ráj?

PS: Každopádně je nutné dávat si pozor na zloděje. Tašku noste pěkně nalepenou na břiše!

Autor: Simona Votyová

DSC_0833