Moucha v hlavě bzučí

Kočka má devět životů. Kolik jich má člověk? Jak který.. Někdo jenom jeden. A někdo dva.


Žijeme život, který je vidět. Vidí ho naše okolí. A taky ho vidíme my. Podle toho nás ostatní vnímají a často tak vnímáme i sami sebe. Jenže v myšlenkách se odehrává kolikrát něco úplně jiného, než by kdo čekal. V hlavě občas panuje zcela jiná realita, než ta v běžném dni.

Možná to znáte:
Znuděne sedíte na poradě a děláte, že si zapisujete všechny poznámky./ Brouzdáte se po pláži se svým milým.
V oprýskané umatlané kuchyni servírujete oběd manželovi, který při tom sleduje fotbalový zápas. / Jste v luxusní restauraci
s někým úplně jiným a má oči jenom pro vás.
Zjistíte, že v peněžence nemáte ani floka a tudíž nemůžete koupit synovi fotbalový míč, který tolik chtěl. / Přepadáváte banku s jistou dávkou noblesy jako Bonnie a pak koupíte celý fotbalový stadion.
Zahlédnte se ve výloze a uvidíte uštvanou shrbenou ženskou. / Posedáváte na baru, nožku ladně přes nožku a všichni muži se můžou přetrhnout, aby vám koupili drink.
Kývete hlavou jako oslík, když vás šéf zase poučuje o něčem, čemu vůbec nerozumí. / Dusíte ho polštářem.
Zaujatě posloucháte kamaráda, který vypráví o skvělém víkendu se svou přítelkyní. / Vášnivě se s ním líbáte a říkáte mu: Miluju tě.

Jsou lidi, kteří jednají přesně tak, jak myslí. Nepotřebují žádné vytáčky ani bujné fantazie, protože žijí jenom podle sebe. Jsou lidi, kteří se ve svých fantaziích utápí. Baví je víc snít, než žít. Život v jejich hlavě jim přijde hezčí, jednodušší a zajímavější. Jsou lidi, kteří se svých myšlenek bojí a radši neudělají žádný krok, aby vybočili. Jsou lidi, kteří se najednou rozhodnou některý ze svých nápadů zhmotnit a ostatní se pak nestačí divit. A určitě je spousta dalších lidí, kteří to mají ještě úplně jinak. Do hlavy nikomu nevidíme a netušíme, co v ní přebývá. A to je nejspíš dobře.

Být moucha a vlézt někomu do šedé kůry mozkové, by nás mohlo pořádně překvapit. A nedejbože, že by bzučel někdo v hlavě nám. Už takhle stačí, že se to tam rojí, až se sami divíme, kde se všechny ty myšlenkové pochody vzaly.

Do života v hlavě se můžeme schoulit, zavrtat i schovat. Před světem. Sami sobě ale neutečeme.

Život v hlavě nám nikdo nemůže vzít. Ani ubzučená protivná moucha.

 

Autor: Simona Votyová
Foto: Jana Hozová a Elis