Sexkoučka Gaia Poupětová: Sex není jen hop na kozu

Předstíráte bolest hlavy, když se k posteli blíží manžel? Předstíráte orgasmus? Nebo byste rády oživily stereotyp? Nejen tyto, ale i jiné problémy sužující sexuální život pomůže vyřešit sexkoučka Gaia Poupětová.

gaia

Moc si nedokážu představit, co takový sexkouč vlastně učí?

Kromě individuálních sezení sex koučinku s klienty nebo páry vedu řadu kurzů, které jsou zaměřené na rozvoj sexuálních dovedností. A není to jen o technikách, jak by se mohlo zdát. Učím ženy i muže jak zvládnout stud, jak si vyzkoušet něco nového, aniž by došlo na nepříjemné zážitky, jak inteligentně a efektivně komunikovat, dlouhodobé partnery učím, jak se posunout ven ze stereotypu a udržovat si jiskru i po letech a obecně  se zaměřuju na rozvoj praxe společně se zkoušením dovedností přímo na seminářích. Tomu všemu se ve světě říká pozitivní sexuální edukace.

S jakými problémy se na Vás lidé nejvíc obrací?

V individuálních sezeních nejvíce řeším s klientkami jejich orgasmicitu. Mám postup několika klíčových kroků orgasmického rozvoje, který pomáhá většině žen s tématy, která nezbytně nutně v této maskulinně nastavené společnosti řeší ve svých vztazích. Od učení se orgasmu, když ho žena nikdy neprožila, přes prožívání orgasmu s partnerem až po rozvoj g-bodové nebo třeba mimogenitální orgasmicity postihujeme většinu prožitků, které jsou v ženském těle možné. A na to navazuje rozvoj ve skupinových kurzech, kde ženy nejraději navštěvují seminář Umění potěšit muže, který se stává společenským fenoménem.

Dá se sex opravdu naučit? Respektive může se díky kurzu stát někdo najednou dobrý v posteli?

No, nevím, jestli je nezbytně dobré být „dobrý v posteli“. Je řada dalších míst, kde se lidé můžou vědomě věnovat intimním aktivitám a tím opravdu nemyslím pouze soulož. Třeba takový polibek je pro spoustu mých klientů důležitým meřítkem kvality vztahu a i polibek se dá naučit, když víte, na které věci se zaměřit. Pokud pracujete s tělem do hloubky, vždy existuje způsob, jak lidem vysvětlit, jak ten druhý vnímá jejich způsob tělesné komunikace, co mu tím vlastně nonverbálně říkají a kde mají prostor pro rozvoj. A tak je to se všemi dovednostmi. Netýká se to jen sexu. Nedokážete si představit, co se může muž naučit během jednoho praktického kurzu a jak se změní způsob jeho doteku a tím i komunikace s jeho partnerkou.

akt3

Jak Vás napadlo věnovat se sex koučinku?

Původně jsem studovala výsledkově orientovaný koučink pro firmy, manažery, pracovní týmy, ale v průběhu ročního tréninku se mi jednoho dne tahle myšlenka objevila v hlavě a už nezmizela. Časem jsem začala  zjišťovat, zda někdo něco takového dělá ve světě a od koho bych se mohla učit. A mezitím už jsem začala sbírat zkušenosti a budovat praxi.

Měla jste kladný vztah k sexu už od mládí nebo jste se to naučila?

Myslím, že to je velmi černobíle položená otázka. Ano, už od mládí mě věci spojené se sexualitou zajímaly a hodně jsem experimentovala. Na druhé straně jsem měla spoustu vlastních bloků a studu ve vlastním těle  a dalo spoustu práce je zpracovat.

Myslíte si, že je rozdíl mezi tím, jak prožívá sex 20, 30, 40, 50 letá žena?

Rozhodně a to bez debat. Nicméně je veliká škoda, že ne každá žena se ve své sexualitě rozvíjí. Pokud se žena ve 30, 40 nebo v 50 spoléhá jen na dovednosti, které se naučila se svými partnery ve 20, pak z mého pohledu  ztrácí většinu klíčů k neuvěřitelně bohatým sexuálním zážitkům. O tom ostatně píšu i ve své knize, kterou už doufám brzy dokončím. Ve své praxi pracuji se všemi těmito věkovými skupinami a hodně se věnuji i sexulitě 50-90 a i tam je hodně co objevovat.
akt5

Proč si podle Vás muži vyhledávají mladší partnerky, mladé ženy starší partnery, ale zas naopak mladší muži často starší partnerky?

Pokud chcete jednoduchou odpověď, tak to první je sociálně-kulturní klišé a to druhé je trend, který zřejmě souvisí s určitým druhem revoluce, která teď probíhá paralelně s tím, jak se ženy postupně stávají nezávislé na mužích. Ale o tom velmi krásně píše Benjamin Curas ve své knize Ciao Sexu, kterou ženám vřele doporučuji.

Může být sex s jedním partnerem dobrý třeba i 20 let? Není to právě pak důvod nevěry, že se lidé už nepřitahují? Dá se tomu předejít?

Moje odpověď je ano, ale musíte k tomu podnikat už od počátku vztahu, nejlépe v prvním roce kroky, které vás naučí se společně o sexu bavit, učit se a inovovat tak, aby vám bylo pravidelně při erotice dobře. Ne vždy, ale pravidelně. A erotikou opravdu nemyslím pohlavní styk ve smyslu „hop na kozu“. Osobně se domnívám, že pokud ve vztahu oba partneři očekávají, že pohlavní styk sám o sobě bez další komunikace a zkoušení nových věcí povede pravidelně k oboustrannému uspokojení, má vztah zaděláno na vyhoření stereotypem. A protože většina lidí neví, jak si poradit s „trapností“ při zkoušení nového a překonáváním studu při komunikaci, můžete si zkusit tipnout, jak to dopadne.

Žijete v nekonvenčním vztahu, prozradíte v jakém?

Jste si opravdu jistá, Simono, že vztah se dvěma partnery je ve dnešní společnosti nekonvenční? Kolem 60 % mužů a 40 % žen přiznává v naší společnosti nevěru. Z mého pohledu je nekonvenční pouze moje upřímnost.  A když to teď říkám, uvědomuju si, jak je tohle sdělení vlastně ve své podstatě smutné, nemyslíte? Takže ano, mám vztah se dvěma muži (10 a 6 let), žijeme v otevřeném vztahu. Ale rozhodně tím neříkám, že takové  uspořádání je vhodné pro každého a že by se lidé měli bezhlavě po nevěře pouštět do otevírání svého vztahu. Je to zodpovědnost každého, jak bude ve svém životě milovat a „sexovat“.

Čím podle Vás žena nejvíc zaujme muže?

Tak to je téma našeho triptychu kurzů, jak to teď nazvala jedna moje  klientka, na téma UMĚNÍ EROTIKY. První kurz Umění ženské svůdnosti  je o taktikách a strategiích ženské svůdnosti a zároveň o tom, co je nám vrozené a jaký typ svůdnice vlastně jsme uvnitř. Mým cílem je pomoci ženám v tom, aby dokázaly svádět muže částečně tím, co je v nich vevnitř přirozeně a částečně tím, co se mohou jednoduše naučit a co na muže funguje, třeba oční kontakt a spojení s bezbrannou i sebevědomou ženskostí zároveň. A to je know-how, které se poté line dalšími dvěma kurzy Umění potěšit muže a Umění vnitřní milenky. Myslím, že ženy po tomto výcviku budou schopné prožívat erotiku v životě úplně jinak a  pokud vím z odezvy od druhé strany, muži si to jen pochvalují.
akt4

Co mívají muži nejraději v sexu?

Muž prý může zapomenout na to, kde položil klíče, kde zaparkoval auto, ale na dobrý orální sex nikdy nezapomene. Autorkou tohoto citátu je prý Hillary Clintonová. V některých ohledech nelze než souhlasit a ženy na mých kurzech to potvrzují.

Může se i žena, kterou sex nebaví naučit mít ho ráda?

Víte, to, proč nás sex baví nebo nebaví má vždy hluboké vnitřní důvody a záleží hodně na tom, jak jsme v dětství a dospívání prožívali momenty přijímání potěšení a stavů vzrušení. Protože s některými klienty zároveň  prostřednictvím tělesných a dechových technik pracujeme i na traumatech, vím, že odpověď není jednoduchá. Někdy je třeba uvolnit trauma, které je u daného člověka spojené s přijímáním vzrušení, někdy je třeba obrovská  změna a řekla bych i doučování na straně obou partnerů. Ženské tělo opravdu funguje jinak než mužské a pokud se podle toho oba partneři nezačnou ve vztahu dříve či později chovat, je velmi dobře možné, že žena jednoduše ztratí motivaci „dělat sex“, protože je to jen další povinnost bez zřejmého přínosu. Ale o tom bychom si mohli povídat ještě hodně dlouho.

Autor: Simona Votyová

Portrét G. Poupětové: archív Gaiy Poupětové

Ilustrační fota: Jana Hozová